Fyziologie

13.7.5 Patofyziologie pohlavních hormonů

13.7.5 Patofyziologie pohlavních hormonů
 
 
Patofyziologie pohlavních hormonů
Podobně jako u ostatních žláz regulovaných hypofýzou i zde mohou být poruchy primární (vycházející přímo z pohlavních žláz) a sekundární/terciární, vycházející z hypofýzy, resp. hypothalamu.
 
Hyperfunkce, čili nadprodukce pohlavních hormonů vycházejí obvykle z nádorů (pohlavních žláz, event. hypofýzy) a příznaky vycházejí z  jejich silného působení. To je nápadné zejména:
- před pubertou, kdy může dojít k předčasné pubertě s předčasným vývojem druhotných pohlavních znaků, urychlením růstu, ale zároveň k předčasnému ukončení růstu, takže výsledná výška jedince je mnohem nižší
- u opačného pohlaví, výrazněji pak u žen, kde dochází k nadprodukci androgenů. Dochází k tzv. virilizaci, tzn. že se objeví mužské ochlupení, zhrubne hlas, začíná plešatost, může vymizet plodnost. U mužů s nadprodukcí estrogenů je stav méně nápadný, ale poruchy plodnosti, potence mohou být rovněž patrné; někdy může být partná i gynekomastie.
Kromě nadprodukce zejm. u mužů dochází k relativnímu nadbytku estrogenů u nemocí jater, které špatně hormony odbourávají.
 
Hypogonadismus
Je stav se sníženou funkcí pohlavních žláz jako celku, tj. jak v hormonální, tak v plodící funci.
- primární hypogonadismus je poruchou přímo vlastní pohlavní žlázy, proto jsou gonadotropiny z hypofýzy (FSH, LH) zvýšeny a tento stav se označuje jako hypergonadotropní hypogonadismus
- sekundární, s příčinou v oblasti hypofýzy či hypothalamu, produkce FSH, LH je nízká a proto se hovoří o hypogonadotropním hypogonadismu
 
Důsledkem jsou výpadky pohlavních hormonů.
- před pubertou – nerozvíjí se druhotné pohlavní znaky, plodnost, u žen nenastává menstruace (tzv. primární amenorea)
- po pubertě – oslabení některých druhotných pohlavních znaků a obv. neplodnost, u žen vymizení menstruace (sekundární amenorea)
- chybění anabolického účinku zejm. na kosti
 
Důležité si je uvědomit, že stavy hypogonadismu nastávájí i u mentální anorexie.