Fyziologie

4.10 Patofyziologie hlavních onemocnění plic

4.10 Patofyziologie hlavních onemocnění plic
 
  
Průduškové astma (asthma bronchiale)
Časté onemocnění, klasicky se záchvaty dušnosti vyvolané např. alergií, ale někdy i jinými faktory. Jde o obstrukční chorobu s ataky zúžení průdušek a obtížemi s výdechem.
 
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
Závažné onemocnění vznikající velmi často u kuřáků, s opakovanými záněty průdušek a jejich chronickým charakterem, kašlem, vykašláváním a narůstající trvalou dušností, někdy se vznikem rozedmy (emfyzému) plic. Jde o obstrukční chorobu.
 
Plicní edém (otok plic)
Z hlediska příčin se plicní edém dělí na kardiální (vznikající v souvislosti s onemocněním srdce – především levostranným selháním – viz tam) a nekardiální.
Nekardiální otok je způsoben např. přímým poškozením plic, např. při šoku, některých otravách apod. (viz syndrom dechové tísně v následujícím textu).
 
Syndromy dechové tísně (respiratory distress syndrome) – RDS a ARDS
Postihují nedonošené novorozence s nezralými plícemi a dospělé, u nichž dojde k poškození plic (šok, toxické látky apod.). Podstatou je nedostatek surfaktantu a následný kolaps alveolů, čili vyřazování velkých částí plic z dýchání. Plíce jsou oteklé, mají nerovnováhu mezi ventilací a perfuzí a jsou málo poddajné. Jde o akutní stavy vyžadující urgentní léčbu.
 
Atelektáza a kolaps plic
Jedná se o stavy nevzdušnosti plic v důsledku jejich špatného rozvinutí nebo špatné ventilace alveolů, obvykle též při poruše surfaktantu.
 
Plicní fibrózy
Jde o stavy s chorobným vazivověním (fibrotizací) plic, zlušťováním alveolokapilární membrány, narušením difuze kyslíku, snížením poddajnosti plic. Jde o restrikční choroby.
 
Pneumothorax
Pneumothorax je stav, kdy dojde k smrštění plíce v důsledku proniknutí vzduchu do (inter)pleurálního prostoru. Vymizí dosavadní mírný podtlak nezbytný pro rozvinutí plíce. Může jít o zevní úraz (probodnutí hrudníku) či vnitřní prasknutí plíce (u rozedmy, někdy i u jinak zdravých osob). Velmi závažný je tzv. ventilový pneumothorax. Každým nádechem dochází k dalšímu nasávání vzduchu do pleurální dutiny, zatímco při výdechu se jakýsi „ventil“ uzavře, čímž nemůže tento vzduch zpět. Tlak v hrudníku neustále narůstá, stlačuje i druhou plíci, srdce, cévy a může dojít k ohrožení života.
 
Hydrothorax (fluidothorax)
Hydrothorax je přítomnost tekutiny (výpotku) v pohrudniční dutině. Stlačuje plíce a brání jejich pohybům, popř. může vést i k jejich kolapsu, což negativně ovlivní ventilaci (restrikční porucha) a dodávku kyslíku tkáním.
  
Důsledky závažných plicních chorob
1. poruchy krevních plynů (hypoxémie, hyperkapnie apod.) a následné důsledky – viz respirační insuficience, hypoxie
2. zvýšení odporu v plicních cévách, vzestup tlaku v plicní tepně (plicní hypertenze), zbytnění (hypertrofie), poškozování až selhávání pravé srdeční komory (cor pulmonale – tzv. plicní srdce)