Fyziologie

13.3.2 Kůra nadledvin

13.3.2 Kůra nadledvin
 
 
Kůra nadledvin je histologicky tvořena třemi vrstvami a produkuje tři typy hormonů, které všechny mají steroidní charakter.
 
Glukokortikoidy, jejich hlavním představitelem je kortizol (hydrokortizon). Produkce je řízena osou CRH-ACTH, kortizol působí zpětnovazebně. Jde o hormony k životu nezbytné. Produkce kortizolu během dne kolísá, nejvyšší je časně ráno, nejnižší v noci. K vyplavení kortizolu vedou i stresové stavy.
 
Účinky kortikoidů:
- metabolické: výrazně stimulují tvorbu cukrů (glukózy, glukoneogenezi), mj. z bílkovin, jejichž odbourávání zvyšují (proteokatabolismus). Využití glukózy je sníženo, dochází k štěpení tuků (lipolýza).
- protizánětlivé a imunosupresivní: tlumí produkci lymfocytů, naopak zvyšují množství neutrofilních granulocytů v krvi. Tohoto účinku se používá i léčebně (kortikoidy je i název léků od kortizolu odvozených).
- podpora účinku katecholaminů, vč. účinku na cévy a vlivu na krevní tlak
- vliv na psychiku
Kortizol je rovněž výrazný stresový hormon, v určité fázi zvyšuje odolnost organismu vůči stresu.
 
Mineralokortikoidy, hlavním představitelem je aldosteron. Není přímo řízen ACTH, nýbrž smyčkou renin-angiotenzin-aldosteron.
Renin se tvoří v ledvinách při snížení průtoku a tlaku (je to vlastně signál např. nedostatku tekutin v těle), je to enzym, který odštěpí z angiotenzinogenu peptid angiotenzin I, který je angiotenzin-konvertujícím enzymem (ACE) měněn na aktivní angiotenzin II. Ten stimuluje tvorbu aldosteronu v kůře nadledvin. Zároveň má sám přímo účinky vazokonstrikční (zužuje cévy, zvyšuje tlak krve, ale působí i na srdce aj.).
 
Účinky aldosteronu
Hlavním účinkem je zadržení sodíku v ledvinách, zatímco draslík je vylučován do moči. Spolu se sodíkem se vstřebává (tj. v těle zadržuje) voda. Aldosteron tak doplňuje tekutinu a sodík do těla, přispívá k udržení dostatku tekutin a náplně cévního řečiště, v důsledku toho zvyšuje tlak krve.
Klasicky se uvolňuje při ztrátách či nedostatku tekutin, po krvácení apod.
 
Pohlavní hormony se rovněž částečně v kůře nadledvin tvoří, jde zejm. o mužské pohlavní hormony, androgeny, ale tvoří se zde i menší množství ženských hormonů. U mužů jde jen o část produkce androgenů (větší probíhá ve varlatech), u ženy jsou nadledviny převažujícím místem produkce androgenů. Hlavním androgenem z kůry nadledvin je slabší androgen dehydroepinandrostendion (DHEA)