Fyziologie

8.1.3 Energetický metabolismus

8.1.3 Energetický metabolismus
 
  
Tento pojem zjednodušeně používá při pohledu na metabolismus jen pokud jde o energii. Energii člověk získává z potravy – viz kap. 9 věnovaná výživě. Výdej energie je pak dán fungováním buněk, organismu v základních (bazálních) podmínkách a pak samozřejmě jakoukoliv jeho aktivitou.

Bazální metabolismus je základní energetická přeměna. Slouží udržení základních životních funkcí člověka bez dalších aktivit. Zahrnuje zhruba metabolismus vleže, nalačno, ráno a při indiferentní teplotě. Jde tedy o jakési metabolické minimum, reálně pak metabolismus je zvyšován jakoukoliv aktivitou jedince. Hodnota závisí např. na pohlaví (větší u muže), věku a samozřejmě tělesných parametrech.

Energetický výdej se liší podle speciálních aktivit, největší je u náročné fyzické práce, chůze do schodů, intenzivním sportu apod.

Energie se vyjadřuje v jednotkách zvaných joul, obvykle se používá tisícinásobek, tedy kilojoul (kJ), starší jednotkou je kilokalorie (kcal). Pro hodnotu bazálního metabolismu, stejně jako pro různé aktivity lze najít tabulkovou spotřebu energie, stejně jako ji lze nalézt či vypočítat pro naši potravu.

Z hlediska energetického by tyto dvě veličiny měly být za normálních okolností v rovnováze.