Fyziologie

8.1.4 Katabolické stavy a kachexie

8.1.4 Katabolické stavy a kachexie
 
  
Katabolické stavy jsou charakterizovány převažujícím katabolismem, který je dán výrazně narušenou regulací metabolických dějů. Na rozdíl od „prostého“ hladovění, kde organismus je schopen velmi dlouho šetřit bílkoviny, je pro katabolické stavy typické, že dochází velmi rychle k štepění bílkovin (proteokatabolismu), k nehospodárnému využívání živin a proto se všechny nežádoucí důsledky rozvíjejí velmi rychle. Hovoří se o proteinovém a energetickém deficitu.

Příčinou katabolického stavu jsou různá závažná onemocnění, typicky nádory, těžké infekce s horečkami, AIDS, ale i závažná traumata, stavy po velkých operacích, dlouhodobé znehybnění. V těchto situacích, např. po náročných operacích, je nutné dostatečnou nutriční podporou rozvoji katabolického stavu včas zabránit.

Katabolické stavy vznikají narušením metabolické regulace, a to jak na úrovni nervové, tak zejm. humorální, se zapojením množství hormonů a látek zánětového charakteru (tzv. zánětových mediátorů, např. cytokinů). Z hormonů se obv. zvyšuje inzulin, přičemž tkáně se na něj stávají necitlivými, proto není správně hospodařeno se sacharidy. Zvyšuje se aktivace stresové osy, stoupá množství glukokortikoidů, které zvyšují tvorbu glukózy v podstatě na úkor bílkovin, jejichž rozpad zvyšují. Glukóza není efektivně využita, takže celý energetický metabolismus je neefektivní, „plýtvá“ zdroji a nevyužívá je.

Vystupňováním katabolického stavu je kachexie, výrazné vyhubnutí, sešlost, zchátralost spojená se zeslábnutím jedince.
 
 
Orgánové změny při proteinovém a energetickém deficitu
Důsledky proteinového a energetického deficitu se prakticky dotýkají všech orgánů a tkání. Vzniká:
- úbytek tělesné hmotnosti
- zhoršení funkce myokardu, snižuje se srdeční výdej (vázne přísun okysličené krve k tkáním)
- zhoršení funkce dýchacích svalů (to je závažné, protože svaly zabezpečují ventilaci a dodávku kyslíku do plic, tedy i dále do tkání)
- zhoršení funkce žaludku, závažné změny tenkého střeva, porucha exokrinní funkce pankreatu
- změněná sekrece hormonů
- snižuje se tvorba bílkovin v játrech, klesá onkotický tlak plazmy, čímž může dojít k vzniku otoků
- snížení celkové odolnosti
- zhoršení hojení ran