Fyziologie

2.10 Trombóza

2.10 Trombóza
 
 
Trombóza je vznik krevní sraženiny v cévách. Existují tři základní faktory, které její vznik podmiňují. Poškození cévní stěny, změna vlastností krve a zpomalení toku krve. Poškození cév je např. zánětem. Změna vlastností krve vyplývá někdy z geneticky podmíněné poruchy antikoagulačního systému – tito lidé mají sníženou schopnost koagulační procesy tlumit (trombofilie). Nejčastější je tzv. APC rezistence, neboli rezistence k aktivovanému proteinu C. Příčinou je mutace koagulačního faktoru V, (který je proteinem C za fyziologických okolností inaktivován, čímž se koagulace tlumí), který se stává odolným proti štěpení proteinem C. Nejčastější typ mutace se označuje jako Leydenská mutace. Podobně působí kouření a ženské pohlavní hormony (opatrnost např. při perorální antikoncepci s obsahem estrogenů). Vyšší riziko trombóz je z těchto důvodů i při nádorech. Zpomalení toku krve nastává např. při nedostatečném pohybu (končetinou), zejm. u osob s křečovými žilami. K vzniku trombózy může přispívat i dehydratace, která zvyšuje viskozitu krve.
 
Trombóza může vzniknout v žilách nebo tepnách.
Žilní trombóza je častá v žilách dolních končetin a pánve. Zhoršuje odtok krve z končetin, které mohou být nateklé a namodralé (nemusí však být vždy patrno). Dalším problémem je, že část trombu se může uvolnit a utrhnout a být přenesena až do srdce a z něj z pravé komory vypuzena do plic, kde vznikne k embolie.
Tepenná trombóza naopak znemožní přítok krve do orgánu, což vede k jeho nekróze (odumření). Typickým příkladem je infarkt myokardu.
  
Diseminovaná intravaskulární koagulace (koagulopatie) – DIC
Jedná se o život ohrožující stav. V první fázi dochází k vzniku četných drobných krevních sraženin v malých cévách, což vede k poškození tkání. Zároveň toto masivní chorobné srážení vede k vyčerpání faktorů důležitých pro zástavu krvácení (koagulačních faktorů i destiček) a zároveň k intenzivní aktivaci mechanismů fibrinolytických. Následuje fáze silného, neztišitelného krvácení (z ranek, vpichů, ze sliznic atd.), které může být i smrtelné.
DIC vzniká z různých příčin – některé operace, nádory, toxické stavy. Závažný a obávaný je vznik DIC v porodnictví.