Fyziologie

6.20 Malabsorpční syndrom

6.20 Malabsorpční syndrom
 
  
Poruchy vstřebávání (resorpce) mohou vzniknout jako následek nedostatečného trávení (maldigesce) nebo poruch transportu látek ze střeva do krve (malabsorpce).
 
Nedostatečné trávení potravy při průchodu střevem může vzniknout jako následek nedostatečné funkce trávicích orgánů, zejm. jater a slinivky břišní, změnou bakteriálního osídlení tenkého střeva a také následkem zrychlené pasáže natrávené potravy.
Je zvýšena pohyblivost střeva, k čemuž přispívají štěpné produkty látek, které nebyly vstřebány a které jsou měněny bakteriemi na toxické sloučeniny (může jít o produkty tuků či nestrávené sacharidy).
 
Hlavními projevy malabsorpčního syndromu jsou:
- průjem
- postupně se rozvíjející nedostatek živin s mnoha důsledky (malnutrice)
 
V průjmu jsou často obsaženy nestrávené tuky – steatorea. Nedostatek živin vede k hubnutí, nedostatku vitaminů, železa, může být anemie, nervové poruchy, únava, slabost.
  
Hlavní příčiny malabsorpčního syndromu:
- porucha krevního zásobení střevní stěny či odtoku lymfy
- zrychlený průchod střevem
- porucha enzymatické výbavy enterocytů (deficit laktázy s neschopností trávit mléčný cukr – intolerance laktózy)
- zmenšení resorpční plochy (stavy po chirurgickém odstranění části tenkého střeva)
- nadměrné pomnožení bakterií v tenkém střevě
- autoimunitní poškození střevních buněk (celiakální sprue)
  
K tzv. primárnímu malabsorpčnímu syndromu patří:
- Deficit laktázy: chybění enzymu štěpícího laktózu (tj. mléčný cukr) ve střevních buňkách. Neštěpená a nevstřebaná laktóza je kvašena bakteriemi, a tak vzniká průjem a zvýšená plynatost. Pacienti trpí nedostatkem vápníku, protože jeho hlavní zdroj, mléčné výrobky, nemohou být konzumovány (snášeny jsou jogurty a jiné výrobky, kde již došlo ke zkvašení mléčného cukru). Deficit laktázy je poměrně častý, v některých oblastech i geneticky podmíněný.
 
- Celiakální sprue (celiakie) je podmíněna nesnášenlivostí glutenu (lepku) z obilí na imunologickém podkladě. Jeho přítomnost v potravě vyvolá změny na střevní sliznici a naruší vstřebávání. Kromě střevních příznaků mohou být postiženy i jiné orgány (např. kůže). Po jeho vyloučení z potravy příznaky ustupují, ale bezlepkovou dietu je nutné dodržovat trvale.