Fyziologie

6.10 Tenké střevo

6.10 Tenké střevo
 
  
Tenké střevo je hlavním místem vstřebávání živin a ostatních látek, probíhá zde i trávení pomocí enzymů ze slinivky břišní a pomocí žluči a část trávení pak probíhá přímo ve střevních buňkách (enterocytech). Povrch tenkého střeva je zvětšen uspořádáním sliznice do klků a dále tím, že každý enterocyt má na svém povrchu velké množství dalších výběžků, tzv. mikroklků.
 
Tenké střevo má tři hlavní části – dvanáctník (duodenum) do něhož ústí žaludek, lačník (jejunum) a kyčelník (ileum), který vyúsťuje do první části tlustého střeva (slepého střeva – céka). Nejvíce trávicích a vstřebávacích procesů probíhá v prvních dvou částech, nicméně např. vitamin B12 se vstřebává právě až v ileu.
 
V tenkém střevě probíhají peristaltické vlny, které posouvají tráveninu, která zde obvykle setrvá 2 až 4 hodiny. Kromě posouvání tráveniny zde svalovina vykonává i pohyby mísící. Přechod do tlustého střeva zajišťuje tzv. ileocékální svěrač, který vyvine vyšší tlak, než je v céku, proto protlačí tráveninu do tlustého střeva a zároveň zabraňuje jejímu zpětnému pronikání.
 
Trávení v tenkém střevě  
Do duodena ústí žluč a šťáva z pankreatu na tzv. Vaterově papile. Pokračuje zde trávení všech složek potravy. Enzymy na rozdíl od pepsinu v žaludku vyžadují alkalické pH, které zajišťuje právě šťáva ze slinivky. Působí tu enzymy lipáza, (chymo)trypsin, elastáza, amyláza aj.
 
Další část trávení zajišťují přímo enzymy v enterocytech. Jde o:
- peptidázy (enzymy štěpící malé peptidy již před tím vzniklé z velkých proteinů působením pepsinu, trypsinu apod.)
- enzymy trávicí menší cukry, např. sacharázu štěpící běžný cukr (sacharózu na glukózu a fruktózu), laktáza štěpící mléčný cukr (laktózu na glukózu a galaktózu)
- lipázy (v menším množství zde ještě dochází k trávení některých tuků)
 
Tenké střevo dále produkuje šťávu obsahující vodu, hlen, ionty. Speciální buňky zejm. v duodenu syntetizují gastrointestinální hormony.