Fyziologie

6.3 Pohyby trávicí trubice

6.3 Pohyby trávicí trubice
 
  
Trávicí trubice vykonává pohyb, který posunuje tráveninu směrem od úst ke konečníku. Tomuto pohybu se říká peristaltika. Kromě toho vykonává trubice i pohyby místní, kdy odděluje části tráveniny a pohyby mísící, kdy je mísí s trávicími šťávami.
Pohyby vykonává svalovina, která je s výjimkou počáteční (hltan a část jícnu) hladkou svalovinou. Ta jako každá svalovina má svou elektrickou aktivitu a částečnou autonomii, tzn. schopnost samovolných vzniků pohybů (do jisté míry se dá srovnat s automacií pacemakeru v srdci) a pohybů reflexních. Zároveň je řízena nervově a humorálně, tj. jsou vlivy, které ji zrychlují, a vlivy, které ji zpomalují.
 
Kromě toho jsou v určitých oblastech umístěny svěrače (sfinktery), které se mohou regulovaně uvolňovat, a tak tráveninu propouštět do dalších oddílů, a zároveň mají schopnost bránit zpětnému průniku tráveniny z nižších částí do vyšších (s trochou nadsázky tak připomínají chlopně). Jde o to, že např. ze žaludku se trávenina nemůže překotně vyprázdnit do dvanáctníku, který by nebyl schopen ji ve velkém objemu zpracovat ani neutralizovat (žaludeční obsah má nízké pH, je velmi kyselý) a naopak zpětný průnik tráveniny z dvanáctníku do žaludku by zhoršoval trávení v žaludku, mimo jiné by do něj pronikaly žlučové kyseliny.
V některých případech (např. při zvracení) se pohyb trávicí trubice může obrátit a směřovat směrem k ústům.
 
V trávicím ústrojí existuje řada reflexů, které ovlivňují i pohyb. Např.:
- polykací reflex (dostane-li se sousto na kořen jazyk, spustí se polykací reflex)
- dávivý reflex
- gastrokolický reflex – přísun potravy do žaludku vyvolá pohyb v tlustém střevě, trávenina se posouvá do konečníku a vzniká nucení na stolici
- defekační (velká náplň konečníku vyvolává nucení na jeho vyprázdnění)