Fyziologie

8.1 Přehled metabolismu

8.1 Přehled metabolismu
 
 
 
Dostatek energie a stavebních látek v celém organismu, stejně jako v buňkách, je nezbytný pro celkovou výkonnost organismu, jeho zdraví, schopnost zvládat nemoci, odolnost k zátěži apod. Metabolismus a jeho poruchy mají dosah na všechny orgány a systémy. Do metabolismu pak naopak zasahují i další orgány.
Ústřední postavení mají játra, která přeměňují většinu živin, jsou důležitou zásobárnou, tvoří se zde bílkoviny, lipoproteiny, žluč a jsou místem, kam se dostávají látky vstřebané ve střevě.
 
Proto vlastní trávicí systém je nezbytný pro správný průběh metabolismu, jako místo trávení a vstřebávání živin. Kosterní svaly jsou významným místem spotřeby energie (zejm. při pohybu), ale jsou i zásobárnou bílkovin. Tuková tkáň má funkci izolační (podkožní tuk) a dříve byla považována pouze za zásobu energie; v posledních letech se prokázalo, že kromě toho je místem produkce řady látek, které do metabolismu zasahují (př. je leptin ovlivňující chuť k jídlu).
 
Dýchací a oběhový systém jsou nezbytné pro přívod kyslíku, na němž je lidský metabolismus závislý.
 
Kosti jsou velkou zásobárnou vápníku, ukládat se v nich mohou i jiné látky. 
Výrazně do metabolismu zasahují regulační systémy, a to nervový systém a endokrinní systém. Významná je především činnost nervů vegetativních. Sympatické nervy metabolismus aktivizují, aktivují štěpení zásob, naopak parasympatikus má spíše účinek tlumivý.
 
Endokrinní systém zasahuje do metabolismu na mnoha úrovních, k hlavním hormonům z tohoto pohledu patří inzulin, glukagon, hormony štítné žlázy, glukokortikoidy, růstový hormon i pohlavní hormony. Podrobněji je jejich o účincích pojednáno v další části této kapitoly a pak v kapitole věnované endokrinnímu systému.
 
 
Mitochondrie