Kazuistiky

5.7 Hodnocení dle koncepčního modelu D. E. Johnsonové

5.7 Hodnocení dle koncepčního modelu D. E. Johnsonové
 
 
SUBSYSTÉM SDRUŽOVÁNÍ A PŘÍSLUŠNOSTI
Subjektivně: „Teď jsem na planetě nikoho, po tom, co se se mnou rozešla přítelkyně, tak jsem sám v celém vesmíru. Musel jsem se nastěhovat k matce, abych nezůstal na ulici, ale asi tam radši půjdu, než abych se nechal od ní usurpovat. Patřili jsme k sobě, nevysvětlila mi, co se stalo, proč mě už nechce. Je to běhna, ať si táhne, kam chce, když jí nejsem dost dobrej! Ale u matky už nebudu! Až mě pustěj, tak si najdu bydlení. A třeba se ke mně vrátí.
Nikdo mě nezajímá! Nikoho nepotřebuju!“
Objektivně: Pacient žije necelých půl roku s matkou v bytě, často se hádají. K matce se přestěhoval po rozchodu s přítelkyní, se kterou žil cca 2 roky. S přítelkyní se také hádali, občas rozešli a opět se k sobě vrátili. Tento rozchod je asi definitivní.
Před 6 týdny zemřel otec, se kterým se prakticky nestýkal od rozvodu (ve 4 letech pacienta).
Matka chodí denně na návštěvu, tráví spolu 1–1,5 hodiny.
 
SUBSYSTÉM ZÁVISLOSTI
Subjektivně: „Nikoho nepotřebuju, nejsem na nikoho zvědavej. Vystačím si sám.
Objektivně: V odpovědích pacienta je patrný rozpor. Na jedné straně lituje rozchodu s přítelkyní, nechce žít s matkou, na druhé straně se sám k matce přistěhoval a zdůrazňuje, že nikoho nepotřebuje.
 
SUBSYSTÉM PŘÍJMU POTRAVY
Subjektivně: „Kdyby mě nebolelo břicho, tak by to bylo OK. Ale už to trvá moc dlouho, někdy zvracím. Na jídlo chuť nemám. Tady se jídlo nedá jíst. Nechávám si koupit něco venku nebo mi matka něco uvaří. Chutnají mi brambůrky a křupky.
Z té bolesti jsem se dostal až sem.“
Objektivně: Pacient odmítá obědy. Matka mu nosí vlastní stravu. Snídaně a večeře na oddělení sní. Udává bolest břicha 4 (na stupnici 0 nejméně – 10 nejvíce), břicho je palpačně bolestivé kolem pupku, BMI: 23,7.
 
SUBSYTÉM VYLUČOVÁNÍ
Subjektivně: „Všechno je v pořádku, není žádný problém.“
Objektivně: Pacient s močením nemá problémy, na stolici chodí pravidelně, naposledy byl ráno.
 
SUBSYTÉM SEXUALITY
Subjektivně: „V sexu nemám žádný problémy. Byl jsem se svojí bohyní, ale zase se vrátí, jako vždycky. Já jí nepotřebuju, když chci, tak se vždycky nějaká najde. Ale když nechci, tak sex nepotřebuju. To jsou jen přízemní tělesný pudy. Moc partnerek nemám, teď poslední dobou, co jsem u matky, tak vlastně jenom jednu. A to aby bývalá viděla, že jí nepotřebuju. Kondomy nepoužívám, to je pro slabochy, já si umím dát pozor.“
Objektivně: Od rozchodu s přítelkyní měl jednu sexuální partnerku, při sexuálním styku nepoužívá ochranu.
 
SUBSYSTÉM VÝKONU/ÚSPĚCHU
Subjektivně: „V práci je to nuda, ale zase po mě nikdo neřve. Dřív jsem pracoval v pekárně, ale to se nedalo. Tady jsem sám v hale svým pánem. S ostatními komunikuji jen emailem nebo telefonem. Člověk se pořád něco učí, tím, že kouká, tak se učí. Je to strašně náročný, vstřebávat všechno to vědění a energie.“
Objektivně: Pacient vystudoval střední školu s maturitou, pracuje jako skladník. Do budoucna žádné plány nemá.
                                                                                                 
SUBSYSTÉM AGRESIVITY
Subjektivně: „Nejsem agresivní člověk, neperu se. Ty jizvy nejsou z nějaké agresivity nebo rvačky. Když na mě přijde stres a tak, tak jsem se řezal, to se mi vždycky ulevilo. Ale už dlouho, několik měsíců jsem to nedělal. A ani se nebojím, že když mě teď přepadají takové stavy úzkostí, že bych si zase něco dělal. Tady ne. Tady si půjdu popovídat, anebo dostanu prášek.“
Objektivně: Na předloktích obou rukou patrné jizvy po povrchovém řezání. V anamnéze sebevražedný pokus (v 16 letech). Momentálně sebevražedné myšlenky neguje, TS tendence nevykazuje. Na škále NASAGR: 10 bodů – střední riziko TS.
O možnostech zvládání úzkosti byl lékařem edukován.
 
SUBSYSTÉM ODPOČINKU
Subjektivně: „Teď si moc odpočinutě nepřipadám, protože nespím. Tady už je to lepší, ale doma to několik nocí nešlo. Tady jsem asi na práškách. A taky mě tu poslouchají, co mi je a tak. To je dobrý. Jinak doma jsem odpočíval u počítače a usínal jsem u televize. Tady se taky večer chvíli dívám na televizi. Sport nedělám, číst mě nebaví.“
Objektivně: Pacient si stěžuje na únavu a nevyspání. Působí unaveným a chvílemi až vyčerpaným dojmem. Večer usíná bez hypnotik kolem 23 hodiny, v noci se probouzí, ale bez problémů opět usíná a budí se kolem 5 hodiny ráno. Přes den tráví volný čas chvilkovým sledováním televize na společenské místnosti nebo posloucháním hudby na lůžku. Při hezkém počasí by rád využil procházky. Pro neklid není schopen vytrvat delší dobu u započaté činnosti.