Kazuistiky

1.8.5 Riziko infekce (00004) (PMK)

1.8.5 Riziko infekce (00004) (PMK)
 
 
Riziko infekce (00004) (PMK)
Doména 11: Bezpečnost/ochrana
Třída 1: Infekce
Definice: Zvýšené riziko napadení patogenními organismy.
 
Rizikové faktory:
- nedostatečná primární obrana,
- katetrizace močového měchýře permanentním močovým katetrem (PMK)
- prostředím se zvýšeným výskytem patogenů
Priorita: střední
Cíl: Pacientka nemá známky infekce v důsledku zavedení PMK.
Očekávané výsledky:
Pacientka zná způsoby v rámci svých možností, jak předcházet infekci nebo jak snížit riziko jejího vzniku komplikací v důsledku zavedení PMK - do 2 hodin po zavedení.
Pacientka akceptuje všechna preventivní opatření zamezující vzniku infekce - do 1 dne.
Pacientka dokáže identifikovat včasné příznaky vznikající infekce - do 2 hodin.
Pacientka nemá žádné příznaky vznikající infekce (místní ani celkové) - po dobu hospitalizace.
 
Ošetřovatelské intervence:
1. Monitoruj rizikové faktory výskytu močové infekce, všeobecná sestra, průběžně.
2. Pátrej po známkách infekce v důsledku zavedení PMK a sleduj kvalitu, množství a příměsi moče, všeobecná sestra, 2x denně.
3. Prováděj prevenci nozokomiálních nákaz, všeobecná sestra, neustále.
4. Dodržuj důsledně při péči o PMK aseptický postup dle standardu pracoviště, všeobecná sestra, vždy.
5. Podávej antibiotika přesně dle rozpisu, dle ordinace lékaře, všeobecná sestra.
6. Udržuj lůžko pacientky čisté, dbej na řádnou hygienu pacientky, asistuj při hygieně, všeobecná sestra, denně.
7. Informuj pacientku o zásadách péče o permanentní močový katétr a proveď záznam do edukační dokumentace, všeobecná sestra, 1. den hospitalizace.
8. Měř tělesnou teplotu, všeobecná sestra, denně ráno a večer.
9. Pečuj o adekvátní hydrataci pacienta, sleduj příjem a výdej tekutin, zaznamenej do zdravotnické dokumentace, všeobecná sestra, à 12 hod denně.
10. Podávej léky dle ordinace lékaře a sleduj možné komplikace a efekt, všeobecná sestra, denně.
 
Realizace:
4. 3. 2013
Po přijetí na jednotku intenzivní péče byl zaveden pacientce permanentní močový katétr pro sledování hodinové diurézy. Katetr byl dobře průchodný, bez problémů odváděl moč za první hodinu - pacientky diuréza byla 300 ml, bez patologické příměsi. Poté na základě ordinace lékaře bylo naordinováno 12 hodinové sledování diurézy pacienty (6-18 hod, 18-6 hod), v prvním období celkově pacientka vymočila 800 ml a v noci 1000 ml. Po výpočtu přijmu a výdeje tekutin, bilance byla první den hospitalizace vyrovnaná. Pacientka byla informována o péči o permanentní močový katétr a zejména o tom, že nesmí s katetrem manipulovat (zároveň byl proveden záznam do edukační dokumentace). Pacientka byla bez teploty, antibiotickou léčbu snáší dobře. Byla seznámena s riziky infekce, o způsobech prevence, o prvních příznacích infekce a o nutnosti výměny močového sáčku dle standardu pracoviště a o minimálním odpojování z důvodu snížení rizika infekce. Lůžko pacientky bylo udržováno v čistotě. Pacientka spolupracuje při celkové hygieně, i při hygieně genitálu – okolí PMK bez známek obtékání.
5. 3. 2013
Pacientka aktivně spolupracuje při péči o permanentní močový katetr, který je bez známek infekce a dalších možných komplikací dle standardu oddělení. Diuréza pacientky byla sledována ve 12 hodinových intervalech (6-18 hod 1300 ml, 18-6 1250 ml). Bilance přijmu a výdeje tekutin byla druhý den hospitalizace v normě - moč bez patologických příměsí. Pacientka bez zvýšené teploty. Katetr je plně průchodný. Antibiotická terapie probíhá bez komplikací. Pacientka zná rizikové faktory, s katetrem nemanipuluje. Aktivně spolupracuje při hygienické péči.
 
Hodnocení (2. den hospitalizace):
Efekt: částečný
Pacientka nemá známky infekce PMK, zná způsoby jak předcházet vzniku infekce a snížit riziko vzniku komplikací. Pacientka akceptuje všechna preventivní opatření. Bilance tekutin pacientky je vyrovnaná. PMK odvádí dobře, diurézu je nutno sledovat dále.
Pokračují intervence:
1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 10.
U pacientky je nutné monitorovat dále rizikové faktory výskytu infekce, pečovat o PMK dle standardu pracoviště a podávat antibiotickou léčbu. Dodržovat zásady bariérové ošetřovatelské péče. Sledovat tělesnou teplotu, množství, kvalitu a příměsi v moči pacientky a další známky infekce.