Kazuistiky

21.8 Celkové hodnocení

21.8 Celkové hodnocení
 
 
Pacientka se dostavila do ordinace praktického lékaře pro dospělé dne 29. 7. 2013 s váhovým úbytkem v posledních dvou měsících 4 kg, neustálým pocitem žízně ve dne i v noci, častým nucením na močení, pocitem únavy, spavosti i v průběhu dne a podrážděnosti. Také upozornila na zhoršené hojení drobných ran v posledních týdnech. Hubnutí a podrážděnost pacientka přičítala stresu z  péče o umírajícího otce před cca 2 měsíci, kdy pomáhala v péči své matce. Pacientka absolvovala v lednu 2013 preventivní prohlídku, během níž byla pacientce zjištěna zvýšená hladina krevního cukru a zvýšená hladina celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triacylglycerolů a snížená hladina HDL cholesterolu a byla jí diagnostikována mírná nadváha. Pacientka byla upozorněna na podezření na dyslipidémii a diabetes mellitus 2. typu a bylo jí doporučeno dostavit se na kontrolní laboratorní vyšetření, což ovšem pacientka z důvodu velmi vážné rodinné situace (pomoc matce při péči o umírajícího otce) neučinila. Pacientka má genetickou zátěž ve vztahu k diabetu mellitu 2. typu, neboť její matka se léčí s tímto onemocněním od svých cca 50 let, tedy déle než 20 let. K praktickému lékaři pro dospělé se pacientka dostavila až 29. 7. 2013. Na základě ordinovaných laboratorních vyšetření parametrů glycidového a lipidového metabolismu a následného orálního glukózového tolerančního testu byl pacientce diagnostikován diabetes mellitus 2. typu a dyslipidémie. Pacientka byla informována o dlouhodobých vážných zdravotních důsledcích obou metabolických onemocnění a jejich vzájemné kombinace a byla jí předepsána medikamentózní terapie v podobě Metforminu Zentiva v dávce 500 mg dvakrát denně a Atorvastatinu v dávce 10 mg denně. Současně byla pacientka edukována o nezbytných režimových opatřeních v oblasti stravování a pohybové aktivity s ohledem na poruchu glycidového a lipidového metabolizmu.
 U pacientky byla zjištěna vysoká motivace k úpravě životosprávy s ohledem na uvědomění si genetické zátěže a možných zdravotních komplikací a důsledků obou metabolických onemocnění a taktéž podpora pacientky ze strany rodiny je značná.
U pacientky byl dne 29. 7. 2013 vytvořen plán edukace a intervence v oblasti léčby diabetu mellitu 2. typu a dyslipidémie. Pacientce bylo doporučeno zpracovat 14 denní jídelníček a přinést ho k vyhodnocení spolu s posouzením úrovně pohybové aktivity.
 
Krátkodobý cíl – edukace pacientky o onemocnění diabetem mellitem 2. typu, dyslipidémii a o nutnosti úpravy životního stylu byla provedena, pacientka s plánem léčby souhlasila. Úprava životosprávy v kombinaci s farmakoterapií byla pacientkou zahájena. Krátkodobý cíl byl splněn.
Dlouhodobý cíl – pravidelné užívání farmakoterapie, dodržování zdravého stravování a doporučené úrovně pohybové aktivity trvá.
 
Při hodnocení efektu kombinace farmakoterapie a úpravy životosprávy po 1 měsíci léčby, po 6 měsících a po 1 roce byl zjištěn pozitivní efekt, tedy úprava parametrů glycidového a lipidového metabolismu. Všechny sledované parametry byly v normě.
 
Při kontrolní návštěvě pacientky v ordinaci praktického lékaře v červenci 2014, tedy po roce od zahájení léčby diabetu mellitu 2. typu a dyslipidémie, byly všechny sledované parametry glycidového a lipidového metabolismu v normě, pacientka pravidelně užívá farmakoterapii a dodržuje zásady zdravého životního stylu.
 
Dlouhodobý cíl léčby – splněn.
 
Datum:
Podpis: