Kazuistiky

35.8 Utřídění informací podle modelu M. Gordon

35.8 Utřídění informací podle modelu M. Gordon
 
 
Utřídění informací podle diagnostických domén ze dne 30. 8. 2013
Doména 1: PODPORA ZDRAVÍ
Nynější hospitalizace je jeho druhá v souvislosti s tímto onemocněním. Pacient si velmi dobře uvědomuje závažnost jeho zdravotního stavu a bojí se o svůj život. Má spoustu přátel, je kamarádský a do současné doby žil aktivně. Hodně sportoval a kulturně se vzdělával. Často navštěvoval divadlo, kino a různé výstavy. Je si vědom toho, že nyní bude minimálně jeden rok od všech těchto společenských akcí distancován a své přátele bude moci vidět jen v roušce a za velmi přísných hygienických podmínek.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: pocit odloučení od přátel, málo informací v oblasti péče o léčbě a nedostatečné poučení o režimu neutro-penického pacienta.
 
Doména 2: VÝŽIVA
Pacient se stravoval pravidelně ve škole, doma byl zvyklý na studenou večeři. Je zvyklý jíst 3–4 krát denně, spíše střední porce. Nyní má menší chuť k jídlu, jí méně, často je mu na zvracení. Během měsíce zhubl 3 kilogramy. Od začátku první léčby dodržoval nízko-bakteriální stravu, kterou dodržoval pod dohledem rodičů. Nyní chce být poučen o dietě a chce si hlídat sám, co smí a nesmí jíst. Vadí mu, že nesmí jíst kupované bagety. Bylo mu doporučeno jíst domácí bagetu, kterou mu otec s přítelkyní při každé návštěvě do nemocnice nosí. S tímto doporučením se pacient spokojil. Denně byl zvyklý vypít asi 2000–2500 ml tekutin. Nyní vypije asi 700 ml za den. Při onkologické léčbě je nutné sledovat příjem tekutin, minimální příjem se pohybuje kolem 3500 ml tekutin denně. Pacient se snaží dodržovat pitný režim, ale moc mu to nejde. Nejraději pije neslazené minerálky a ovocný čaj. Snaží se jíst polévky, které započítáváme do perorálního příjmu tekutin.
Použitá měřící technika: příjem a výdej tekutin.                                            
Ošetřovatelský problém: váhový úbytek, nechutenství, málo pije, nedostatek informací o nízko-bakteriální stravě.
 
Doména 3: VYLUČOVÁNÍ A VÝMĚNA
Na stolici chodil pacient doma pravidelně 1x denně bez problémů. V nemocnici má také pravidelné vyprazdňování. Stolici má formovanou, bez příměsí. Vyprazdňuje se do močové láhve a na podložní mísu, nedělá mu to problém.
Močí bez obtíží, při chemoterapeutickém bloku má naordinováno sledování bilance tekutin po 6 hodinách, při retenci moče je nutné podat diuretikum dle ordinace lékaře.
Použitá měřící technika: příjem a výdej tekutin
Ošetřovatelský problém: riziko nevyrovnané bilance tekutin (BT)
 
Doména 4: AKTIVITA A ODPOČINEK
Pacient udává, že před diagnostikováním leukémie před dvěma lety hrál závodně tenis. Ze zdravotních důvodů musel tenisu na nějaký čas zanechat a velmi se těšil, až začne opět hrát. Nyní se pomalu vracel k závodnímu hraní, ale opět musel ze zdravotních důvodů přestat. Rád lyžoval a plaval. Ve volných chvílích pracuje s počítačem, hraje na elektrickou kytaru. Vzhledem k nynějšímu onemocnění má obavy, jestli ještě někdy bude hrát tenis závodně. V nemocnici se dívá na televizi nebo hraje hry na počítači. Velmi rád čte, nejraději knihy o technologii, přírodě a biologii. Vzhledem ke klidovému režimu na lůžku potřebuje dopomoc při hygieně. Nerad je na někom závislý, snaží se být co nejvíce soběstačný.
Použitá měřící technika: ADL – 95 bodů – lehká závislost (v oblasti hygieny)
Ošetřovatelský problém: bojí se návratu do běžného života, minimální pomoc při hygieně
 
Doména 5: PERCEPCE/KOGNICE
Doma neměl s usínáním žádné problémy. Spí 8 hodin denně, chodí spát kolem 23:00 hodiny, někdy i déle a probouzí se kolem 7:00 hodiny. Doma spí sám ve svém pokoji, v nemocnici má problém spát na pokoji s jiným pacientem. Naštěstí je nyní na pokoji sám. Je rád, že má na pokoji televizi, jelikož je zvyklý u ní usínat. Po sdělení diagnózy měl problémy s usínáním, do noci si četl nebo byl na počítači. Nyní usíná bez problémů, v noci se nebudí. V posledních dnech je hodně unavený. Potíže se sluchem ani se zrakem nemá. Má dobrou paměť, uvažuje logicky, orientuje se a odpovídá přiměřeně.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: únava
 
Doména 6: SEBEPERCEPCE
Sám sebe hodnotí jako optimistu. Je rád, že studuje a jeho přáním je vystudovat medicínu na lékařské fakultě. Pacient bude muset odložit minimálně o jeden rok studium na medicíně. Nynější studium ukončí nejspíše individuálním studijním programem. Chce úspěšně složit maturitní zkoušku, na kterou se pečlivě připravuje. Učí se velmi rád a baví ho to. V současné době mu nejvíce vadí odloučení od přátel a přítelkyně, i když mu všichni do nemocnice pravidelně telefonují. Rodina a jeho přítelkyně ho denně navštěvují. Povahově je spíše optimista.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: odloučení od přátel
 
Doména 7: VZTAHY MEZI ROLEMI
Pacient bydlí v rodinném domě v Praze, kde má svůj vlastní pokoj. Žije pouze s otcem, matka se sestrou žijí v Rusku, ale jsou v neustálém kontaktu přes telefon a počítač. Každý den ho otec v nemocnici navštěvuje. Pocity osamělosti netrpí, ale má obavy, že se mu bude stýskat po přátelích, až mu jeho zdravotní stav nedovolí návštěvy. Rodina má o pacienta strach, spolupráce s otcem je výborná. Pacient je hodně samostatný a nevyžaduje příliš pomoci od otce. Vztahy s kamarády udržuje přes telefon a internet. Těší se na propustku domů.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: pocit samoty, opuštěnosti
 
Doména 8: SEXUALITA
Pacient žije sexuálním životem od osmnácti let. Vzhledem k relapsu leukémie a k přísným hygienickým podmínkám při léčbě neměl podle jeho slov „moc partnerek“. V současnosti má stálou přítelkyni, se kterou má rok pravidelný sexuální život. Obavy ani problémy neudává. Fertilita je po léčbě snížena, proto byla před zahájením první intenzivní chemoterapie v předchozí léčbě provedena kryokonzervace spermií pro případ neplodnosti po cytostatické léčbě. Pacient je o tom informován a vše si plně uvědomuje.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: obavy o zvládání mužských rolí
 
Doména 9: ZVLÁDÁNÍ/TOLERANCE ZÁTĚŽE
Stres a zátěžové situace pacient řeší především s jeho přítelkyní a otcem, kteří mu velmi pomáhají a jsou mu kdykoliv k dispozici. Je stresován obavami ze závažné diagnózy a z toho, jak vše dopadne. Byla mu doporučena psychoterapeutka, kterou odmítl. Jeho ošetřující lékař mu hned po oznámení diagnózy nasadil antidepresiva, jejichž efekt zatím nelze hodnotit. O svých obavách mluví jen se svými blízkými. Nikdy nekouřil, ani to nezkusil. V rodině jsou všichni nekuřáci. Drogy nikdy nevyzkoušel, nemá o tuto problematiku zájem. Alkohol nepije vůbec.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: obavy ze smrti
 
Doména 10: ŽIVOTNÍ PRINCIPY
Nyní si nejvíce přeje, aby se uzdravil, aby se mu nemoc znovu nevrátila a aby dokončil úspěšně gymnázium a vystudoval vysokou školu. Jeho snem je pracovat na špičkové klinice a věnovat se onkologii. S přítelkyní plánují společný život a založení velké rodiny. V Boha nevěří, ale věří, že „něco existuje“. V žebříčku hodnot si staví pacient na první místo zdraví, rodinu, porozumění a lásku.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém:
 
Doména 11: BEZPEČNOST/OCHRANA
Vzhledem k diagnóze je na následující den podle standardních protokolů naplánováno zavedení dlouhodobého CŽK. Je rád, že z něho budou prováděny i odběry, a tím se minimalizují odběry ze žíly, které jsou mu velice nepříjemné. Před prvním propuštěním do domácího prostředí bude podrobně edukován společně s rodiči v ošetřování CŽK a o dodržování hygienických podmínek. Pacient přistupuje ke všem doporučením velmi zodpovědně a velmi dobře spolupracuje. Rodina má zájem o edukaci, ale pacient chce vše zvládnout sám, bez pomoci rodičů.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: CŽK dne zaveden.
 
Doména 12: KOMFORT
Pacient je plně informován o svém zdravotním stavu, považuje prostředí nemocničního pokoje za komfortní. Nepociťuje deficit informací ohledně jeho léčby a nemoci. Je velmi zvídavý a chce být o všem informován. Žádnými bolestmi netrpí. Riziko opožděného vývoje u pacienta nehrozí.
Použitá měřící technika: 0
Ošetřovatelský problém: 0