Kazuistiky

18.2 Nynější onemocnění

18.2 Nynější onemocnění
 
 
Na oddělení urgentního příjmu (RES I.) přijat 56letý pacient s progredujícím septickým šokem. Pacient byl přeložen z koronární jednotky (KJ), kam jej dopravila RZP. Posádka zdravotnické záchranné služby transportovala pacienta již v šokovém stavu (TT 38,6 °C, hypotenze 80/40 mmHg, tachykardie 70/min., SaO2 70 % a zhoršující se dušností). Na KJ FNKV podán Heparin 10.000 j. a bylo provedeno echokardiografické vyšetření, které vyloučilo akutní infarkt myokardu jako primární zdroj šokového stavu. Oběhová nestabilita přetrvávala s nutností ventilace na vysokých hodnotách FiO2 a po dohodě byl pacient překládán na RES I.
Z osobní anamnézy byla zjištěna předchozí - čtyřdenní bolest v zádech s iradiací do prsou a bolest zubů. Pacient vyhledal svého praktického lékaře, který ordinuje analgetika a byla doporučena návštěva stomatologa. Téhož dne však dochází k synkopě na WC a přetrvává dušnost. Následující den nastává progrese do šokového stavu a probíhá transport na KJ.
Pacient byl na oddělení přijímán v dramaticky se rozvijícím septickém šokovém stavu (mramorová akra, ischémie genitálu, těžká hypotenze, progredující dušnost, hyperpyrexie) který byl provázený selháváním ledvin (anurie, kreatin 380 ummol/l, urea 24 mmol/l), hyperkalémie (6,8 mmol/l) a nápadně vysoké hodnoty CRP (nad 500 mg/l). Po obtížné intubaci (opakované ucházení balónku) pacient reintubován se zavaděčem a napojen na řízenou ventilaci a zajištěn pro komplexní protišokovou terapii. Krátce před napojením na kontinuální hemoeliminační metodu (CRRT) dochází k zástavě oběhu. Po jedné minutě KPR promptní obnova rytmu a následně pacient napojen na CVVHDF a zahájena terapeutická hypotermie. Orientační UZ vyšetření hrudníku a dutiny břišní významnější změny neprokázalo. Angio CT při příjmu vyloučilo masivní plicní embolii, PNO či větší pneumonii. U pacienta nastává během několika hodin rozvoj MODS (oběh, koagulace, ledviny, játra). Stav nemocného byl podporován masivními dávkami katecholaminů, resuscitací oběhu, protizánětlivou léčbou (ATB terapie, hydrokortizon) a bylo zahájeno pátráni po příčině septického šoku.
 
Informační zdroje: záznam RZP, záznam z oddělení urgentního příjmu, operační protokoly, dokumentace, anesteziologické záznamy, rodina pacienta, ošetřující personál.