Kazuistiky

11.9 Celkové zhodnocení péče

11.9 Celkové zhodnocení péče
 
 
Hodnocení 2. 5. 2013 (po 24 hodinách) - 6. den hospitalizace
Pětatřicetiletý pacient po autonehodě přijatý 26. 4. 2013 pro polytrauma na anesteziologicko-resuscitační oddělení z důvodů pooperační intenzivní péče a respiračního selhání. 5. den hospitalizace bylo provedeno kontrolní CT páteře, výsledky jsou ze strany neurochirurgů uspokojivé. Provedeno RTG srdce a plic. Vzhledem k nálezům na plicích pacienta a neurologickému postižení (zlomeniny hrudních obratlů) po operaci ponechán prostřednictvím analgosedace v umělém spánku, napojený na umělou plicní ventilaci. GCS pacienta je 3, RSS 6. Kvůli dlouhodobému zajištění dýchacích cest byla u pacienta 5. den hospitalizace provedena z anesteziologické indikace tracheostomie, která umožnila ošetřujícímu personálu zabezpečit důkladnou toaletu dýchacích cest pacienta a ulehčit pozdější odvykání pacienta od ventilátoru. Pacient toleruje ventilační režim. Tracheostomická kanyla je průchodná. Tlak v obturační manžetě je v tolerovaných hodnotách. Krvácení z okolí TCHS ustalo. Kůže v okolí je bez známek macerace. Zarudnutí okolí přetrvává, kožní integrita není obnovená.
Hodnota saturace se pohybuje mezi 97–98 %. TT klesla po 8 hodinách na 36,9 °C. Hodinová diuréza se pohybovala mezi 120–150 ml/hod. Střevní peristaltika se obnovila. Stolice neodešla.
Při ošetřování pacienta v umělém spánku byly zdravotnickým personálem používány prvky bazální stimulace. Pacient je oběhově stabilní, bez nutnosti podpory krevního tlaku katecholaminy. Pečuje se o operační ránu, zavedené invazivní vstupy, včetně tracheostomie, výživu, vyprazdňování a hygienickou péči. Zdravotní stav pacienta se pomalu zlepšuje.
 
Hodnocení 3. 5. 2013 (po 48 hodinách) - 7. den hospitalizace
7. den hospitalizace dochází k postupnému vysazování analgosedace a buzení pacienta. Pacient začíná být při vědomí, výzvě se snaží vyhovět, ale budí se do neklidu. UPV přetrvává. Přes noc má kontinuálně v lineárním dávkovači Propofol 30 mg/hod. 8. Den hospitalizace je u pacienta zahájen weaning (převeden z ventilačního režimu PRVC SIMV na režim CPAP+PS). V kontrolních odběrech krevních plynů je hyperkapnie, tím je weaning komplikován. Pacient začíná dle možností aktivně rehabilitovat vleže na lůžku s fyzioterapeutem. Toleruje plné dávky enterální výživy. U pacienta došlo po vysazení analgosedace.
8. den pomocí laxativ a aplikací klyzmat došlo k vyprázdnění formované stolice. Pacient je ve stabilním stavu.
9. den 5. 5. 2013 přeložen k pokračování ve weaningu na oddělení následné intenzivní péče.
 
Péče z pohledu nelékařských zdravotnických profesí pracujících na úseku ošetřovatelské péče i z pohledu rodiny je kvalitní a efektivní.